Co Ci przeszkadza, żeby poczuć się w 100% szczęśliwym?

Kompleksy? Jedna fałdka na brzuchu za dużo? A może nawet i dwie? Niespełnione pragnienia i zaprzepaszczone okazje? Żale? Kolejne wakacje na które nie możesz sobie pozwolić? Super samochód kumpla? Śliczna torebka koleżanki, której tak bardzo jej zazdrościsz?

Istnieje pewien dar, który mógłby pokonać wszystkie Twoje obecne problemy. Prezent od życia. Da Ci wszystko, czego pragniesz. Będziesz w końcu szczęśliwy. Tak w pełni. Zobacz sam:

Na ostatnim roku studiów uczęszczałam na zajęcia z psychoonkologii. Były to warsztaty prowadzone w grupie składającej się z około 16 osób. Polegały na rozmowie. O chorych i z chorymi na raka. Osobami, które mają jeszcze szanse na zdrowe życie i tymi, którzy odliczają na palcach swoje ostatnie dni. Chorymi w dobrej kondycji i słabymi, zmęczonymi, przykutymi do łóżka. Poznaliśmy również tych, co pozostali. Osamotnieni, po chorych, których już nie ma.

Zajęcia trwały dwa weekendy. Dwie soboty i dwie niedziele. Po dwanaście godzin. W tygodniu odwiedzaliśmy pacjentów hospicjum w ich domach. To były najbardziej poruszające chwile mojego życia. Czas przewartościowania. Płaczu i śmiechu do rozpuku. Emocji, tak głębokich, najprawdziwszych, jakie tylko można doświadczyć.

Naszym zadaniem, jako psychologów, była pomoc chorym. Określenie ich stanu i potrzeb. Rozmowa, ukojenie. Daliśmy dużo z siebie, ale to, co otrzymaliśmy w zamian, trudno nawet ubrać w słowa…

Spotkałam mądrość. Poznałam nadzieję. Dotknęłam wartości. Rozmawiałam ze szczęściem. Wyszłam z tych spotkań bogata. Ba! Wylano na mnie cały kubeł złota! Podobno, gdy wchodziłam, miałam już ten skarb ze sobą . Tyle, że go nie widziałam. A pacjenci od progu dostrzegli moją fortunę… Bogactwo istnienia. Życie.

Nic nie zmienia życia tak, jak moment, w którym dowiadujesz się, że chce Ci je odebrać choroba. Żadne inne doświadczenie nie pozwala poczuć, jak cudownie jest po prostu być. Mieć bezcenne istnienie przed sobą. Samo w sobie, bez upiększeń, bez gratisów, bez terminu ważności! Nic nie daje do myślenia tak, jak ból, brak sił, zero nadziei. Żadna rzecz nie łączy ludzi tak, jak nowotwór.

Kompleksy? Żale? Kłótnie? Och, któż by sobie tym głowę zawracał! Życie! Wdech i wydech. Miłość. Świadomość, że masz jeszcze czas.

Możesz czekać na dar, który Cię uszczęśliwi. Możesz też już TERAZ zacząć doceniać to, co masz.