Wpisz swój e-mail poniżej, aby otrzymać karty pracy.
Pewnego razu podczas czytania mojej książeczki Lili zapytała “Mamo, co to znaczy, że myśli plączą się jak makaron spaghetti?” Ta zabawa to moje odpowiedź! Uczy opowiadać o myślach, rozpoznawać emocje i przede wszystkim pomaga ZROZUMIEĆ SIEBIE.
Co odkryjecie w tej zabawie?
- Przekonacie się, że różne myśli wywołują w nas odmienne emocje
- Przećwiczycie rozpoznawanie emocji
- Nauczycie się nazywać swoje myśli
- Zwrócicie uwagę na to, jak to, o czym myślicie, wpływa na Wasze samopoczucie
- Lepiej poznacie siebie
- Trochę porozmawiacie, trochę pogracie, ale i pokleicie, i porysujecie. Będzie zabawa!
Czego potrzebujecie?
- kolorowej włóczki pociętej na krótki kawałki (żółta, niebieska, zielona, czerwona, czarna, różowa, biała)
- obrazki przedstawiające różne emocje (U nas były to wykonane już wcześniej minki narysowane na drewnianych kółkach, ale mogą to być również minki narysowane na karteczkach, ilustracje, zdjęcia przedstawiające emocje. Jeżeli zdecydujecie się na własnoręcznie narysowane minki to warto, aby były narysowane w takich samych kolorach, jak włóczki, według klucza kolorów i emocji opisanego poniżej)
- klej, nożyczki, kolorowe mazaki
- 4 rysunki głowy i kostkę z narysowanymi myślami – możesz skorzystać z moich kart pracy dostępnych na końcu tego artykułu (rysunek głowy z kart pracy należy wydrukować 4 razy, jeśli w zabawie biorą udział 2 osoby)
Jak przebiega zabawa?
Część 1. Rozmowa
- Opowiedz dziecku, jakie akcesoria są Wam potrzebne do zabawy.
- Nazwijcie wspólnie emocje, które ilustrują buźki. Ułóżcie je na stole.
- Zrób na środku stołu speghetti z myśli – włóczek. Opowiedz o tym, że możemy sobie wyobrazić nasze myśli jako niteczki w głowie, podobne do kawałków włóczki. Możesz ująć to słowami:
‘Czasami myśli plączą się nam w głowie, a czasem są bardziej poukładane. Gdy czujemy się przytłoczeni, smutni, źli, przestraszeni, rozdrażnieni albo nie możemy się skupić lub opowiedzieć o tym, co czujemy, to może być znak, że nasze myśli poplątały się jak makaron spaghetti. Przyglądając się naszym myślom bliżej i próbując powolutku je poznać i nazwać, możemy odkryć co się z nami dzieje, zrozumieć swoje odczucia i poczuć się lepiej.
Myśli pojawiające się w naszej głowie wywołują różne emocje. Dlatego właśnie włóczka ma różne kolory, bo np. mogą być myśli które wywołują w nas radość i możemy sobie wyobrazić, że mają one kolor żółty, bo jest to kolor, który kojarzy nam się z radością.”
Omówcie sobie jaki kolor oznacza jaką emocję:
Żółta – radość
Niebieska – smutek
Czerwona – złość
Czarna – strach
Zielona – spokój, relaks
Różowa – miłość
Biała – myśl neutralna, nie wywołuje w nas żadnych konkretnych emocji albo też nie umiemy ich opisać. Taką myśl może np brzmieć “o, to krzesło ma biały kolor.”
Część 2. Spaghetti z myśli
Losujcie na zmianę niteczki-myśli. Osoba, która wylosuje myśl, zwraca uwagę na jej kolor i dopasowuje ją do buźki z emocją odpowiednią dla koloru myśli. Następnie opowiada, jak może brzmieć ta myśl – może odnieść się do jakiejś sytuacji ze swojego doświadczenia i myśli, która wówczas pojawiła się w głowie.
Przykład: “O! Wylosowałam myśl, która ma niebieski kolor. To chyba jakaś smutna myśl. Ostatnio przypomniało mi się, że zgubiłam moją ulubioną bransoletkę. Ta myśl sprawiła, że było mi smutno.”
Wylosujcie w ten sposób, na zmianę, parę myśli. Możecie kontynuować taką zabawę, jak długo chcecie.
Część 3. Wyklejanka
Do wyklejanki potrzebujecie rysunek głowy na kartce A4. Możecie skorzystać z moich kart pracy.
- Każdy kładzie przed sobą na stole rysunek głowy.
- Na zmianę mówicie na głos, jaka myśl do Was przyszła W TYM MOMENCIE.
- Zwracacie uwagę na emocje, które wywołuje w Was ta myśl.
- Wybieracie kawałek włóczki odpowiadający tej emocji i przyklejacie go na rysunku głowy.
Przykład: “W tym momencie czuję, że fajnie się bawię. To miła myśl. Nakleję więc żółtą włóczkę, która symbolizuje radość.”
To ćwiczenie pomaga Wam zobaczyć, że nasze myśli, choć są ulotne, mogą zostać uchwycone, a przyglądając się im możemy lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje. A także, że różne myśli wywołują różne emocje.
Zachęcam do wykonania ćwiczenia i wspólnej zabawy, a także do podzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach.
Podziel się swoimi wrażeniami
Jestem bardzo ciekawa, jak Twoja rodzina bawiła się w tę zabawę. Czy udało Wam się zrozumieć swoje myśli i emocje lepiej? Podziel się swoimi wrażeniami i przemyśleniami w komentarzach poniżej!